SENGO S.C.
Strona główna » Blog SENGO » DRZWI DREWNIANE WEWNĘTRZNE – co musisz wiedzieć przed zakupem?
Zanim zdecydujemy się na zakup warto sprawdzić z czego wykonany jest konkretny rodzaj drzwi. Pomoże nam to ocenić ich trwałość i solidność. Jak wiemy drzwi wewnętrznych nie wymieniamy zbyt często, warto aby były dobrej jakości i służyły nam na lata.
Wybierając drzwi wewnętrzne drewniane zazwyczaj kierujemy się ich wyglądem oraz ceną. Polecamy przede wszystkim zapoznać się z danymi technicznymi drzwi i sprawdzić co stanowi podstawę wypełnienia? -czyli co mają w środku i na zewnątrz. Czy jest to lite drewno, płyta MDF, HDF – a także z czego wykonana jest ich zewnętrzna warstwa? Dodatkowo powinniśmy dowiedzieć się z jakiego materiału wykonana jest ościeżnica.
Rozpiętość cenowa w przypadku drzwi jest naprawdę duża. Drzwi nazwane przez producenta drewnianymi nie daje nam pewności, że drzwi w całości wykonane są z drewna. Warto o tym wiedzieć.
Zaczynamy od drzwi z drewna – cechują się niską rozszerzalnością cieplną i bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Dzięki temu bez problemu radzą sobie z utrzymaniem ciepła ale także chłodu. Jest to element ponadczasowy i trwały – zakup na lata – a nawet dziesiątki lat.
Dużą zaletą jest tutaj także wygląd – każda para drzwi wygląda inaczej – zależy to od usłojenia drewna. Ponadto ościeżnice wykonane również z drewna zapewniają większą stabilność drzwi. Drzwi drewniane wewnętrzne są także bardzo wytrzymałe i solidne. Dodatkowo – co bardzo istotne jeśli ulegną uszkodzeniu można je wyszpachlować, a następnie pomalować, aby wyglądały z powrotem jak nowe.
Jeśli chodzi o minusy to jedynym jest chyba tylko cena, ale wiadomo, że za jakość trzeba zapłacić. Ponadto jeśli wybierzemy drzwi olejowane – będziemy je musieli samodzielnie olejować co kilka lat (nie jest to skomplikowany proces). W przypadku drzwi lakierowanych nie jest to problemem. No i co jest minusem, ale też i plusem to to, że drzwi drewniane są ciężkie.
Projekt i wykonanie: SENGO
Do zalet drzwi z płyty MDF należy w głównej mierze cena – to nią zazwyczaj kierują się klienci przy zakupie. Drzwi takie składające się tylko z płyty MDF mają mniejsza odporność na wilgoć – mogą puchnąć po kontakcie z wodą – niestety w tym miejscu powstaje nieestetyczne wybrzuszenie, którego nie da się już usunąć. Możemy tylko wymienić drzwi na nowe.
Należy uważać też na powstające rysy, których również nie będziemy w stanie usunąć, tak jak ma to miejsce w przypadku drzwi drewnianych. Drzwi wewnątrz są często wypełnione też tekturą, lub płytą wiórową. Nie są to drzwi dźwiękoszczelne – nie chronią przed hałasem.
Inaczej sprawa ma się w przypadku drzwi MDF w których rama jest z litego drewna. Takie drzwi mają o wiele dłuższą żywotność. Ich jakość jest też o wiele lepsza niż drzwi wykonanych w całości z MDF. Nie niszczą się przy kontakcie z wodą, a wszelkie zadrapania możemy w łatwy sposób naprawić. Rama drewniana jest wtedy widoczna i możemy w łatwy sposób zauważyć, że jest to lite drewno.
Jest to rodzaj drzwi, który posiada ramę wykonaną z innego materiału niż wypełnienie. Ramiak może być wykonany z drewna lub materiału drewnopodobnego. Wypełnienie to zazwyczaj płyta, plaster miodu czy płyta otworowa. Na tą konstrukcję nakładana jest zazwyczaj płyta mdf lub hdf i pokrywana farbą, laminatem lub fornirem.
Aby określić typ drzwi stań przed nimi w ten sposób, aby otwierały się w Twoim kierunku. Patrz na zawiasy. Stronę drzwi określa umiejscowienie zawiasów, czyli drzwi lewe mają zawiasy po lewej stronie a drzwi prawe po prawej.
Kierunek otwierania się drzwi najlepiej dopasować do ciągów komunikacyjnych w domu. Najważniejsze: jeśli podchodzimy z prawej – drzwi powinny być lewe i odwrotnie jeśli podchodzimy z lewej – drzwi powinny być prawe. Jest to o tyle istotne, aby nie musieć obchodzić drzwi dookoła, by móc wejść do pomieszczenia.
Pamiętajmy, aby w miarę możliwości drzwi nie zasłaniały włączników świateł, najlepiej by otwierały się na pustą ścianę. Dodatkowo jeśli mamy jedne drzwi blisko drugich warto zadbać o to, aby nie zderzały się podczas otwierania.
Wśród zawiasów wyróżniamy:
Aktualnie mamy możliwość wyboru zawiasów nie tylko w oparciu o ich wygląd wizualny albe także możliwość regulacji. Co staje się bardzo pomocne i nie jest to aż tak bardzo skomplikowane jak było kiedyś. Posiadając zawiasy regulowane, możemy w łatwy sposób dostosować położenie naszych drzwi względem ościeżnicy.
Zazwyczaj sklepy nie oferują drzwi drewnianych, możemy czasem spotkać drzwi sosnowe. Jeśli chcemy kupić drzwi na lata powinniśmy skorzystać z usług stolarza, gdyż wykona nam drzwi z drewna sezonowanego i suszonego, co jest bardzo ważne i wpływa na ogólną ich jakość.
Zaoszczędzić możemy kupując drzwi łącznie z montażem, ponieważ według przepisów VAT wynosi wtedy 8%. Jeśli zakupimy drzwi bez montażu musimy zapłacić 23% VAT-u. Jest to znaczna różnica szczególnie w przypadku zakupu drzwi droższych.
Drzwi przylgowe posiadają wcięcie, które nachodzi na ościeżnicę. Wtedy skrzydło zasłania część ościeżnicy i przez to powstaje uskok – co powoduje, że powierzchnia skrzydła jest wysunięta do przodu względem powierzchni ościeżnicy. Drzwi przylgowe dobrze wyglądają w tradycyjnych, klasycznych wnętrzach. Montowane były w praktycznie wszystkich domach i mieszkaniach kilka lub kilkanaście lat temu.
Drzwi bezprzylgowe posiadają proste zakończenie dzięki czemu drzwi licują się z ościeżnicą. Po zamknięciu oba elementy – skrzydło oraz ościeżnica – tworzą jedną płaszczyznę. To idealne rozwiązanie do nowoczesnych i prostych wnętrz. Będą więc harmonijnie komponować się w nowoczesnych przestrzeniach, dodatkowo zastosowane w niewielkich pomieszczeniach powiększają je.
Reasumując między drzwiami bezprzylgowymi, a przylgowymi istnieje różnica w wykończeniu krawędzi skrzydła.
Poniżej kąt łączenia się listew jaki możemy wybrać kupując drzwi z ościeżnicą.
Aby nasze drewniane drzwi dokładnie pasowały do otworu drzwiowego musimy znać jego dokładne wymiary:
– Szerokość otworu drzwiowego – mierzona w najszerszym miejscu, a najlepiej zmierzyć w trzech miejscach, ponieważ ściany bywają krzywe,
– Grubość murów,
– Wysokość otworu drzwiowego – mierzona od podłogi do górnej krawędzi otworu drzwiowego.
Drzwi drewniane mogą być wykonane z drewna litego, dodatkowo mogą być oklejone naturalnym fornirem – czyli cienką warstwą drewna. Solidne drzwi drewniane są droższe od drzwi z płyty drewnopochodnej, co przekłada się na jakość.
Reasumując – jeśli planujemy zakup drzwi na lata to będzie to najlepszy wybór. Możemy je co jakiś czas odnawiać, malować, bejcować, olejować – w zależności od naszych preferencji. Drzwi drewniane są popularnym wyborem do budynków mieszkalnych i użytkowych, ponieważ odznaczają się estetyką, trwałością i funkcjonalnością.
Nie oszczędzajmy na drzwiach, ponieważ jest to rzecz przez nas bardzo eksploatowana, szczególnie drzwi do łazienki. Cały czas pracują i są narażone na zniszczenia, uderzenia, dlatego zadbajmy o ich jakość, gdyż nie wymieniamy ich przy każdym odnawianiu domu.
Nasza firma specjalizuje się w dostarczaniu drzwi drewnianych najwyższej jakości, które nie tylko wzbogacą wnętrze Państwa domu, ale także podniosą jego wartość estetyczną i funkcjonalną. Zapewnimy staranne wykończenie, aby podkreślić piękno naturalnych słojów drewna. Dzięki temu każde drzwi stają się unikalnym elementem dekoracyjnym, który wspaniale komponuje się z różnymi stylami wnętrzarskimi.
Zadzwoń i dowiedz się jakie DRZWI WEWNĘTRZNE oferujemy
Wykonujemy KOMPLEKSOWE realizacje domów i mieszkań. Zachęcamy do obejrzenia
Obudowa grzejnika – z czego? Nie zawsze mamy możliwość, aby wymienić całą instalację centralnego ogrzewania. W starym budownictwie jest to dla nas problem, ponieważ wymaga dużych nakładów finansowych i czasu. Kaloryfery te często wyglądają nieestetycznie i ograniczają możliwość aranżacji wnętrz. Rozwiązaniem jest wtedy dla obudowa grzejnika. Całkowicie zmienia ona wygląd naszego pomieszczenia. Dodatkowo jeśli jest to …
OBUDOWA GRZEJNIKA – czyli jak ukryć stary kaloryfer Czytaj więcej »
Co to jest boazeria angielska? Boazeria angielska to panel ścienny z drewna lub mdf lub połączenia tych dwóch materiałów. Nowoczesna boazeria angielska jest zamontowana na ścianie od podłogi do określonej wysokości, najczęściej do połowy. Pełni funkcje dekoracyjne, ponieważ podnosi walory estetyczne pomieszczenia. Dodatkowo ociepla wnętrze, izoluje, a nade wszystko chroni ściany przed uszkodzeniem i trwałymi …
NOWOCZESNA BOAZERIA ANGIELSKA – coraz bardziej popularna! Czytaj więcej »
Czym zabezpieczyć drewno? Każda powierzchnia drewniana wymaga naniesienia na nią powłoki ochronnej – która chroni drewno przed niekorzystnymi warunkami, korozją biologiczną, szkodnikami, wilgocią, ogniem czy też promieniowaniem UV. Zastosowane impregnaty powinny posiadać odpowiednie atesty. Olejowanie od lakierowania różni się pod wieloma względami. Klienci zadają nam często pytanie jakie my polecamy wykończenie, meble olejowane czy lakierowane? …
MEBLE OLEJOWANE CZY LAKIEROWANE? Podpowiadamy Czytaj więcej »
Meble na wymiar, kuchnie drewniane, schody, drzwi wewnętrzne, boazeria angielska, zabudowy grzejników i wiele innych