drzwi drewniane wewnętrzne

DRZWI DREWNIANE WEWNĘTRZNE

Jakie drzwi wewnętrze – drewniane czy z płyty?

Zanim zdecydujemy się na zakup warto sprawdzić z czego wykonany jest konkretny rodzaj drzwi. Pomoże nam to ocenić ich trwałość i solidność. Jak wiemy drzwi wewnętrznych nie wymieniamy zbyt często, warto aby były dobrej jakości i służyły nam na lata.

Czym się kierować przy wyborze drzwi?

Wybierając drzwi wewnętrzne drewniane zazwyczaj kierujemy się ich wyglądem oraz ceną. Polecamy przede wszystkim zapoznać się z danymi technicznymi drzwi i sprawdzić co stanowi podstawę wypełnienia? -czyli co mają w środku i na zewnątrz. Czy jest to lite drewno, płyta MDF, HDF – a także z czego wykonana jest ich zewnętrzna warstwa? Dodatkowo powinniśmy dowiedzieć się z jakiego materiału wykonana jest ościeżnica

Rozpiętość cenowa w przypadku drzwi jest naprawdę duża.  Drzwi nazwane przez producenta drewnianymi nie daje nam pewności, że drzwi w całości wykonane są z drewna. Warto o tym wiedzieć. 

 

Drzwi z litego drewna – wady i zalety

Zaczynamy od drzwi z drewna –  cechują się niską rozszerzalnością cieplną i bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Dzięki temu bez problemu radzą sobie z utrzymaniem ciepła ale także chłodu. Jest to element ponadczasowy i trwały – zakup na lata – a nawet dziesiątki lat

Dużą zaletą jest tutaj także wygląd – każda para drzwi wygląda inaczej – zależy to od usłojenia drewna. Ponadto ościeżnice wykonane również z drewna zapewniają większą stabilność drzwi. Drzwi drewniane wewnętrzne są także bardzo wytrzymałe i solidne. Dodatkowo – co bardzo istotne jeśli ulegną uszkodzeniu można je wyszpachlować, a następnie pomalować, aby wyglądały z powrotem jak nowe.

Jeśli chodzi o minusy to jedynym jest chyba tylko cena, ale wiadomo, że za jakość trzeba zapłacić. Ponadto jeśli wybierzemy drzwi olejowane – będziemy je musieli samodzielnie olejować co kilka lat (nie jest to skomplikowany proces). W przypadku drzwi lakierowanych nie jest to problemem. No i co jest minusem, ale też i plusem to to, że drzwi drewniane są ciężkie.

drzwi drewniane wewnętrzne

Projekt i wykonanie: SENGO

 

Drzwi z płyty MDF – wady i zalety

Do zalet drzwi z płyty MDF należy w głównej mierze cena – to nią zazwyczaj kierują się klienci przy zakupie. Drzwi takie składające się tylko z płyty MDF mają mniejsza odporność na wilgoć – mogą puchnąć po kontakcie z wodą – niestety w tym miejscu powstaje nieestetyczne wybrzuszenie, którego nie da się już usunąć. Możemy tylko wymienić drzwi na nowe. 

Należy uważać też na powstające rysy, których również nie będziemy w stanie usunąć, tak jak ma to miejsce w przypadku drzwi drewnianych. Drzwi wewnątrz są często wypełnione też tekturą, lub płytą wiórową. Nie są to drzwi dźwiękoszczelne – nie chronią przed hałasem. 

Inaczej sprawa ma się w przypadku drzwi MDF w których rama jest z litego drewna. Takie drzwi mają o wiele dłuższą żywotność. Ich jakość jest też o wiele lepsza niż drzwi wykonanych w całości z MDF. Nie niszczą się przy kontakcie z wodą, a wszelkie zadrapania możemy w łatwy sposób naprawić. Rama drewniana jest wtedy widoczna i możemy w łatwy sposób zauważyć, że jest to lite drewno. 

Drzwi z ramiakiem? Co to są drzwi ramiakowe/ramowe?

Jest to rodzaj drzwi, który posiada ramę wykonaną z innego materiału niż wypełnienie. Ramiak może być wykonany z drewna lub materiału drewnopodobnego. Wypełnienie to zazwyczaj płyta, plaster miodu czy płyta otworowa. Na tą konstrukcję nakładana jest zazwyczaj płyta mdf lub hdf i pokrywana farbą, laminatem lub fornirem.

drzwi drewniane wewnętrzne

Projekt i wykonanie: SENGO

Jak sprawdzić czy drzwi są prawe czy lewe?

Aby określić typ drzwi stań przed nimi w ten sposób, aby otwierały się w Twoim kierunku. Patrz na zawiasy. Stronę drzwi określa umiejscowienie zawiasów, czyli drzwi lewe mają zawiasy po lewej stronie a drzwi prawe po prawej. 

Kierunek otwierania się drzwi najlepiej dopasować do ciągów komunikacyjnych w domu. Najważniejsze: jeśli podchodzimy z prawej – drzwi powinny być lewe i odwrotnie jeśli podchodzimy z lewej – drzwi powinny być prawe. Jest to o tyle istotne, aby nie musieć obchodzić drzwi dookoła, by móc wejść do pomieszczenia.  

Pamiętajmy, aby w miarę możliwości drzwi nie zasłaniały włączników świateł, najlepiej by otwierały się na pustą ścianę.  Dodatkowo jeśli mamy jedne drzwi blisko drugich warto zadbać o to, aby nie zderzały się podczas otwierania. 

drzwi drewniane wewnetrzne - rodzaje zawiasów drzwi drewnianych

 

Rodzaje zawiasów do drzwi drewnianych wewnętrznych

Wśród zawiasów wyróżniamy:

  • regulowane (widoczna regulacja)
  • proste
  • niewidoczne

Aktualnie mamy możliwość wyboru zawiasów nie tylko w oparciu o ich wygląd wizualny albe także możliwość regulacji. Co staje się bardzo pomocne i nie jest to aż tak bardzo skomplikowane jak było kiedyś. Posiadając zawiasy regulowane, możemy w łatwy sposób dostosować położenie naszych drzwi względem ościeżnicy.

rodzaje zawiasow do drzwi drewnianych

 

Cena drzwi drewnianych wewnętrznych – co na nią wpływa?

Zazwyczaj sklepy nie oferują drzwi drewnianych, możemy czasem spotkać drzwi sosnowe. Jeśli chcemy kupić drzwi na lata powinniśmy skorzystać z usług stolarza, gdyż wykona nam drzwi z drewna sezonowanego i suszonego, co jest bardzo ważne i wpływa na ogólną ich jakość. 

A co dokładnie wpływa na cenę?

  • materiał z jakiego wykonane są drzwi;
  • czy w cenie zawarta jest także ościeżnica – oraz czy jest ona przylgowa czy bezprzylgowa;
  • rodzaj użytych zawiasów;
  • przeszklenia, dekory;
  • wymiary drzwi;
  • akcesoria dodatkowe (klamki, zamek itp).

Zaoszczędzić możemy kupując drzwi łącznie z montażem, ponieważ według przepisów VAT wynosi wtedy 8%. Jeśli zakupimy drzwi bez montażu musimy zapłacić 23% VAT-u. Jest to znaczna różnica szczególnie w przypadku zakupu drzwi droższych.

 

Jaką wybrać ościeżnicę? Przylgową czy bezprzylgową?

Drzwi przylgowe posiadają wcięcie, które nachodzi na ościeżnicę. Wtedy skrzydło zasłania część ościeżnicy i przez to powstaje uskok – co powoduje, że powierzchnia skrzydła jest wysunięta do przodu względem powierzchni ościeżnicy. Drzwi przylgowe dobrze wyglądają w tradycyjnych, klasycznych wnętrzach. Montowane były w praktycznie wszystkich domach i mieszkaniach kilka lub kilkanaście lat temu. 

Drzwi bezprzylgowe posiadają proste zakończenie dzięki czemu drzwi licują się z ościeżnicą. Po zamknięciu oba elementy – skrzydło oraz ościeżnica – tworzą jedną płaszczyznę. To idealne rozwiązanie do nowoczesnych i prostych wnętrz. Będą więc harmonijnie komponować się w nowoczesnych przestrzeniach, dodatkowo zastosowane w niewielkich pomieszczeniach powiększają je.

Reasumując między drzwiami bezprzylgowymi, a przylgowymi istnieje różnica w wykończeniu krawędzi skrzydła.   

Poniżej kąt łączenia się listew jaki możemy wybrać kupując drzwi z ościeżnicą.

drzwi drewniane wewnętrzne - co warto wiedziec

Drzwi drewniane wewnętrzne na wymiar – co musisz zmierzyć?

Aby nasze drewniane drzwi dokładnie pasowały do otworu drzwiowego musimy znać jego dokładne wymiary:

– Szerokość otworu drzwiowego – mierzona w najszerszym miejscu, a najlepiej zmierzyć w trzech miejscach, ponieważ ściany bywają krzywe, 

– Grubość murów,

– Wysokość otworu drzwiowego – mierzona od podłogi do górnej krawędzi otworu drzwiowego.

 

drzwi drewniane wewnętrzne

Projekt i wykonanie: SENGO

Drzwi drewniane wewnętrzne czy warto?

Drzwi drewniane mogą być wykonane z drewna litego, dodatkowo mogą być oklejone naturalnym fornirem – czyli cienką warstwą  drewna. Solidne drzwi drewniane są droższe od drzwi z płyty drewnopochodnej, co przekłada się na jakość. Reasumując – jeśli planujemy zakup drzwi na lata to będzie to najlepszy wybór.  Możemy je co jakiś czas odnawiać, malować, bejcować, olejować – w zależności od naszych preferencji. Drzwi drewniane są popularnym wyborem do budynków mieszkalnych i użytkowych, ponieważ odznaczają się estetyką, trwałością i funkcjonalnością.

Nie oszczędzajmy na drzwiach, ponieważ jest to rzecz przez nas bardzo eksploatowana, szczególnie drzwi do łazienki. Cały czas pracują i są narażone na zniszczenia, uderzenia, dlatego zadbajmy o ich jakość, gdyż nie wymieniamy ich przy każdym odnawianiu domu. 

Nasza firma specjalizuje się w dostarczaniu drzwi drewnianych najwyższej jakości, które nie tylko wzbogacą wnętrze Państwa domu, ale także podniosą jego wartość estetyczną i funkcjonalną. Zapewnimy staranne wykończenie, aby podkreślić piękno naturalnych słojów drewna. Dzięki temu każde drzwi stają się unikalnym elementem dekoracyjnym, który wspaniale komponuje się z różnymi stylami wnętrzarskimi.

 

drzwi drewniane wewnętrzne

Projekt i wykonanie: SENGO

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zadzwoń i dowiedz się jakie DRZWI WEWNĘTRZNE oferujemy

KOMPLEKSOWE REALIZACJE

Wykonujemy KOMPLEKSOWE realizacje domów i mieszkań. Zachęcamy do obejrzenia

OBUDOWA GRZEJNIKA – czyli jak ukryć stary kaloryfer

NOWOCZESNA BOAZERIA ANGIELSKA – coraz bardziej popularna!

MEBLE OLEJOWANE CZY LAKIEROWANE? Podpowiadamy

Zobacz naszą OFERTĘ

Meble na wymiar, kuchnie drewniane, schody, drzwi wewnętrzne, boazeria angielska, zabudowy grzejników i wiele innych

Scroll to Top