Strona główna » Blog SENGO » OBUDOWA GRZEJNIKA – czyli jak ukryć stary kaloryfer

OBUDOWA GRZEJNIKA – czyli jak ukryć stary kaloryfer

Obudowa grzejnika – z czego?

Nie zawsze mamy możliwość, aby wymienić całą instalację centralnego ogrzewania. W starym budownictwie jest to dla nas problem, ponieważ wymaga dużych nakładów finansowych i czasu.  Kaloryfery te często wyglądają nieestetycznie i ograniczają możliwość aranżacji wnętrz. 

Rozwiązaniem jest wtedy dla obudowa grzejnika. Całkowicie zmienia ona wygląd naszego pomieszczenia. Dodatkowo jeśli jest to zabudowa grzejnika z parapetem – wygląda bardzo spójnie i elegancko, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. W zależności od upodobań możemy wykonać ją z drewna (warto wybrać twarde i odporne gatunki, typu dąb), sklejki lub MDF-u, ze szkła mlecznego czy stalowej blachy. 

Jakie kaloryfery możemy ukryć pod maskownicą?

Obudowę grzejnika możemy zamontować na wiele typów grzejników, począwszy od grzejników żeliwnych, żeberkowych, panelowych skończywszy na aluminiowych. Ciekawa maskownica jest w stanie także przykryć wszelkie mankamenty naszego kaloryfera, nie wpływając na jego funkcjonalność. 

Ważne jest też zastosowanie osłony, która ma odpowiednią liczbę otworów, gdyż to zapewnia właściwą wentylacjęPrzykładowo jeśli z grzejnika ciepło wydobywa się także przez górne otwory, obudowa powinna to uwzględniać i też zawierać otwory w górnej części.

Czy warto zamontować obudowę grzejnika?

To rozwiązanie posiada wiele zalet, gdzie oprócz efektu wizualnego, zapewnia bezpieczeństwo dzieciom. Szczególnie jest to świetne rozwiązanie w przypadku grzejników o ostrych krawędziach, obudowa osłania grzejniki co sprawia, że są bezpieczniejsze dla dzieci. Chroni je przed oparzeniem lub urazem. Dlatego jest to rozwiązanie stosowane w przedszkolach, szkołach i obiektach sportowych. 

W pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt dzieci konieczne jest umieszczenie osłony ochraniających przed bezpośrednim kontaktem z elementem grzejnym. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 lipca 2014 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy. Zatem jest to konieczność.

Gotowa czy na zamówienie?

W sklepach budowlanych mamy możliwość zakupu gotowych maskownic na kaloryfery. Jednak trzeba mieć na uwadze, że ich wybór jest ograniczony i nie dopasujemy ich idealnie do naszego kaloryfera.

W przypadku osłony na kaloryfer na wymiar mamy możliwość dopasowania pod konkretny kaloryfer, trzeba pamiętać że osłona musi być szersza i wyższa niż sam kaloryfer.  Tylko wtedy nie mamy ryzyka, że kaloryfer przestanie pełnić swoją funkcję użytkową lub jego moc grzewcza zostanie zmniejszona. 

Jaką funkcję może pełnić jeszcze obudowa?

Oprócz walorów estetycznych możemy skupić się także na względach praktycznych. Obudowa grzejnika może być półką, siedziskiem – możemy na niej umieścić poduszki i podziwiać otoczenie, bądź czytać książki w wygodnej pozycji. Dodatkowo zabudowa może pełnić funkcję konsoli – np. w przedpokoju.

Ponadto osłona pozwoli zakryć niedoskonałości, które mogły pojawić się z czasem na starym kaloryferze. Na często malowanych grzejnikach powstają nieestetycznie wyglądające odpryski – osłona pozwoli nam je zakryć i sprawi, że malowanie nie będzie konieczne.

Jakie zabudowy oferujemy?

Zapoznaj się z zabudowami na kaloryfery jakie my oferujemyPamiętaj, że wykonujemy je na wymiar, w odpowiednim kolorze i z wybranego przez Ciebie gatunku drewna. Osłony wkomponujemy w Twoje wnętrze, niezależnie od tego czy preferujesz styl klasyczny czy nowoczesny. Osłona na kaloryfer to element, który jak każdy inny można dopasować do własnych upodobań i sprawić, że wnętrze zyska nową jakość.

Polecamy również montaż obudowy na grzejniki łącznie z boazerią angielską (Rys.1) pomalowaną na takim sam kolor jak maskownica,  staje się idealnym dopełnieniem całości.

obudowa grzejnika

Rys. 1  Obudowa grzejnika + boazeria angielska, realizacja: SENGO

W jednej ze szkół wymienialiśmy osłony we wszystkich pomieszczeniach. Rozwiązania tego typu zapewniają skuteczną ochroną przed kontaktem z twardą powierzchnią oraz innymi uderzeniami mechanicznymi. Większość z nas posiada w domu białe grzejniki, które chowamy lub zasłaniamy np. zasłonami, ponieważ nie wyglądają estetycznie (Rys.2)

zabudowy dębowe na kaloryfer

Rys. 2  Obudowy grzejników do szkoły podstawowej, realizacja: SENGO 

Obudowa grzejnika – jak dopasować ją do wnętrza?

Zabudowa bezsprzecznie powinna współgrać ze stylem naszego wnętrza, a nade wszystko stanowić element dekoracyjny naszego naszego wnętrza (salonu, sypialni, kuchni czy pokoju dziecięcego). Aktualnie zdecydowanie bardziej stawiamy na estetykę i takie rozwiązania, które będą spójne z aranżacją.

Najczęściej wybieramy osłonę dopasowaną do koloru ścian. Natomiast jeśli mamy dużą ilość drewna w domu warto wybrać osłony drewniane – w naturalnym kolorze. Ponadto Pokrycie go farbą w odcieniu ściany sprawi, że wtopi się w otoczenie i nie będzie się rzucać w oczy. Metamorfozie poddajemy nowe, ale przede wszystkim używane grzejniki. Zabudowa drewniana grzejnika musi być odpowiednio zabezpieczona, ponieważ narażona jest na zmianę temperatury i wilgotności. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie maskownic na kaloryfery? 

Jeśli osłona nie jest zamontowana na magnes, wtedy znacznie utrudnia dostęp do grzejnika. Jest to problemem w przypadku zaistniałych awarii, konserwacji czy przy spisywaniu liczników. Warto o tym pomyśleć na etapie projektowania. 

Wiele nieodpowiednio zaprojektowanych maskownic zatrzymuje ciepło, generując niepotrzebne koszty energii. Aby zminimalizować straty ciepła maskownice muszą posiadać odpowiedniej wielkości otwory dzięki czemu rozgrzane powietrze łatwo przedostaje się do pomieszczenia.

Zobacz naszą OFERTĘ

Meble na wymiar, kuchnie drewniane, schody, drzwi wewnętrzne, boazeria angielska, zabudowy grzejników i wiele innych
SCHODY DREWNIANE – olejowane czy lakierowane?


SCHODY DREWNIANE – olejowane czy lakierowane?

Schody drewniane do domu Schody z drewna cieszą się niezwykłą popularnością, są ponadczasowe. Bezsprzecznie drewno jest materiałem, który nigdy nie wychodzi z mody. Tylko jak je wykończyć? Często dostajemy od klientów pytanie co my polecamy – schody drewniane olejowane czy lakierowane? Wówczas ukazujemy wady i zalety obu metod, co w znacznym stopniu ułatwia dokonanie wyboru. …

SCHODY DREWNIANE – olejowane czy lakierowane? Czytaj więcej »

NOWOCZESNA BOAZERIA ANGIELSKA – coraz bardziej popularna!


NOWOCZESNA BOAZERIA ANGIELSKA – coraz bardziej popularna!

Co to jest boazeria angielska? Boazeria angielska to panel ścienny z drewna lub mdf lub połączenia tych dwóch materiałów. Nowoczesna boazeria angielska jest zamontowana na ścianie od podłogi do określonej wysokości, najczęściej do połowy. Pełni funkcje dekoracyjne, ponieważ podnosi walory estetyczne pomieszczenia. Dodatkowo ociepla wnętrze, izoluje, a nade wszystko chroni ściany przed uszkodzeniem i trwałymi …

NOWOCZESNA BOAZERIA ANGIELSKA – coraz bardziej popularna! Czytaj więcej »

MEBLE DREWNIANE – zobacz dlaczego warto je wybrać


MEBLE DREWNIANE – zobacz dlaczego warto je wybrać

Co warto wiedzieć o meblach drewnianych? Poniżej przedstawiamy kilka powodów dla których warto wybrać drewniane meble. A czy zawsze to co nazywamy meblami drewnianymi tak naprawdę jest z drewna? Zacznijmy od tego, że nie każde meble wykonane są z litej deski. Wyroby, które możemy kupić w sklepach to w większości mdf fornirowany. Jak możemy odróżnić …

MEBLE DREWNIANE – zobacz dlaczego warto je wybrać Czytaj więcej »

Zobacz naszą OFERTĘ

Meble na wymiar, kuchnie drewniane, schody, drzwi wewnętrzne, boazeria angielska, zabudowy grzejników i wiele innych