Strona główna » Blog SENGO » PROJEKT KUCHNI – wskazówki

PROJEKT KUCHNI – wskazówki

Jak dobrze zaprojektować kuchnię?

Dobrze zaprojektowana kuchnia przede wszystkim musi spełniać nasze oczekiwania, powinna być wygodna w użytkowaniu, funkcjonalna oraz praktyczna. Dostosowana do naszego wzrostu – co często nie jest dla nas tak oczywiste, ponieważ kierujemy się wymiarami standardowych kuchni. Należy zadbać o to już na etapie projektu kuchni.  

projekt kuchni - wskazówki

Projekt i wykonanie: SENGO

Od czego zacząć projekt kuchni?

1. Określ jak ma wyglądać Twoja kuchnia – jaki styl lubisz, jakie kolory, koniecznie obejrzyj zaprojektowane i wykonane przez nas kuchnie – GALERIA

2. Pomiar kuchni – musimy zmierzyć dokładnie wysokość, długość i szerokość ścian w pomieszczeniu. 

2. Okna i drzwi – ich umiejscowienie, kierunek otwierania, wysokość parapetów,

3. Instalacje – kominów i przewodów wentylacyjnych, gniazdek i przyłączy elektrycznych, włączników światła, przyłączy gazowych, grzejników oraz wszelkich rur w obrębie kuchni.

4. Sprzęt AGD– należy wybrać czy sprzęty zainstalowane w kuchni będą zabudowane czy wolnostojące. Skupmy się na wymiarach lodówki, piekarnika, mikrofalówki, okapu – jeśli będzie do zabudowy, płyty gazowej lub elektrycznej oraz zmywarki.

W przypadku kuchni w nowym budynku zajmijmy się projektem kuchni zanim w domu zaczną być wykonywane wszelkie instalacje, by uniknąć dodatkowych kosztów związanych z ich przekładaniem.

Szczególnie jest to ważne w przypadku gdy decydujemy się na wyspę w kuchni. Wiąże się to z doprowadzeniem przewodów elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Warto skorzystać z usług architekta lub zakładu stolarskiego, która zaoferuje nam wizualizację kuchni 3D (my oferujemy ją w cenie). Dużo łatwiej będzie nam wtedy zatwierdzić taki projekt, dokonać ewentualnych poprawek, czy wybrać spośród kilku oferowanych opcji.

Pomiar i realizacja

Gdy Klient zatwierdzi projekt kuchni wówczas my wykonujemy bardzo dokładny pomiar przy użyciu dalmierza laserowego. Sprawdzamy wówczas wymiary rzeczywiste z wymiarami, na których bazowaliśmy i opracowujemy finalny projekt. 

Kolejnym krokiem będzie wybór materiałów użytych do wykonania zabudowy kuchennej. Powinniśmy zadecydować również o tym jaki będzie kolor podłóg i ścian. Ważne, aby meble kuchenne współgrały z resztą materiałów użytych do wykończenia.

Następnie czekamy na realizację mebli kuchennych. W przypadku mebli drewnianych lub fornirowanych jest to zazwyczaj od 4 do 12 tygodni. Jest to czas dla Klienta na przygotowanie pomieszczenia na pojawienie się kuchni, czyli pomalowanie ścian, ułożenie kafelków oraz przygotowanie podłogi.

 

Jaki kształt kuchni wybrać?

Jeśli mamy do czynienia z kuchnią niewielkich rozmiarów zazwyczaj możemy zdecydować się tylko na kuchnię jednorzędową, gdyż ogranicza nas dostępne miejsce. Jeśli kuchnia jest większych rozmiarów mamy do wyboru ułożenie mebli w kształcie litery U oraz L.

W takich kuchniach ułożenie jest najwygodniejsze, ponieważ każda ze stref (zapasy – przechowywanie – zmywanie – przygotowywanie – gotowanie) łączy się z pozostałymi dwiema. Do pokonania pozostaje więc tylko jedna odległość, podczas gdy w kuchniach jednorzędowych zazwyczaj trzeba przemieszczać się z jednego końca na drugi.

 

Jak ustawić meble w kuchni?

Najlepiej w oparciu o ergonomię, czyli organizację układu: człowiek – maszyna – warunki otoczenia, tak aby praca w kuchni wykonywana była jak najefektywniej. Nazywamy to także trójkątem roboczym. W przypadku kuchni jednorzędowej nie możemy zastosować zasad ergonomii.

Natomiast warto pamiętać o zastosowaniu konfiguracji – lodówka, blat roboczy na wyjmowane z niej produkty, zlew, główny blat roboczy, płyta grzewcza. Ułatwi nam to znacznie pracę w kuchni, jest to wygodne ponieważ wszystko mamy pod ręką . Przyjmuje się, że jeśli tylko warunki nam na to pozwalają to warto, aby nasz blat roboczy łącznie miał długość 2 metrów. Pozwoli nam to na swobodne korzystanie z kuchni. 

W przypadku kuchni w kształcie litery U oraz L sprawa jest znacznie prosta. Możemy zastosować strefy robocze w których kluczowe są też odpowiednie odległości, i tak – między zlewozmywakiem a lodówką powinniśmy mieć odległość 120-210cm, między kuchenką a zlewozmywakiem również 120-210cm (w przypadku małych kuchni minimum 90cm). Natomiast między lodówką a kuchenką ta odległość pożądana wynosi 120-270cm.

Jeśli skupimy się przy projektowaniu na wyżej wspomnianej zasadzie pozwoli nam to oszczędzić masę czasu przy przygotowywaniu posiłków. Pamiętajmy – w ergonomicznej kuchni wszystko ma być w zasięgu ręki i wzroku. Lodówka, zlew, blat roboczy oraz kuchenka powinny znaleźć się blisko siebie.

Jakie powinny być odległości w kuchni?

Abyśmy mogli w sposób wygodny korzystać ze sprzętów kuchennych trzeba także skupić się na odległościach  zabudowy. Najlepiej jeśli odległość mebli kuchennych od stołu lub wyspy kuchennej będzie wynosiła 135cm. Optymalną odległością między ścianą a zabudową kuchenną jest 120cm, co zapewni nam swobodne poruszanie się w kuchni. Natomiast w przypadku odległości między ścianą a stołem lub wyspą kuchenną – zachowajmy 120cm

Jaka wysokość blatu i szafek w kuchni?

Standardową wysokość blatu roboczego wynosi 85 cm od podłogi do górnej krawędzi blatu. Natomiast jeśli użytkownik kuchni jest osobą wysoką nic nie stoi na przeszkodzie aby blat kuchenny kończył się na wysokości 90-95cm. Tak naprawdę musimy dostosować blat do naszych preferencji, wzrostu członków rodziny, a szczególnie do wzrostu osoby, która najczęściej korzysta z kuchni.  Przestrzeń pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi powinna wynosić od 50 do 60cm i to też w zależności od wysokości użytkownika. Optymalna głębokość szafek wiszących wynosi zazwyczaj 30-35cm.

Jak możemy podzielić strefy w kuchni?

  1. Strefa mokra – czyli, najprościej mówiąc zlewozmywak, zmywarka i kosz na śmieci. Ważne, jest ich bliskie położenie względem siebie. Ułatwi nam to wkładanie brudnych naczyń ze zlewu do zmywarki oraz wyrzucanie resztek podczas przygotowywania posiłków.
  2. Strefa sucha – czyli strefa do przechowywania żywności. Jest to lodówka, spiżarka oraz szafki do przechowywania. Bliskość lodówki i szafek sprawi nam mniej trudności przy rozpakowywaniu zakupów.
  3. Strefa gotowania i pieczenia – kuchenka, piekarnik, mikrofala, roboty kuchenne i wszystkie niezbędne rzeczy do przygotowywania posiłków, czyli patelnie, garnki. Aby gotowało nam się wygodnie musimy mieć je pod ręką. 
  4. Strefa przygotowywania posiłków (blat roboczy, wyspa kuchenna) – blat powinien być duży i przestronny, tak aby wszystkie potrzebne nam składniki zmieściły się na nim. Jeśli blat jest niewielkich rozmiarów zadbajmy o to aby wyspa kuchenna, czy też stół znajdowały się w miarę blisko blatu, abyśmy mogli posiłkować się również tym miejscem wykorzystując go jako dodatkowy blat roboczy. 

Jakich błędów nie popełniać przy projektowaniu kuchni?

  • płyta grzewcza lub zlewozmywak znajdujący się blisko lodówki lub ściany – duże garnki mogą się nie mieścić na płycie grzewczej, a w przypadku braku odległości od ściany będziemy zmuszeni do częstego jej malowania. Optymalnie zalecamy przynajmniej 20cm odstępu.
  • brak odległości pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzewczą (powinna wynosić 30-40cm);
  • zlew i płyta grzewcza na oddalonych od siebie blatach roboczych (najlepiej jeśli ustawione są wzdłuż – w ciągu roboczym, blisko siebie);
  • duża odległość między zlewozmywakiem a zmywarką.
  • lodówka wolnostojąca przy ścianie – należy zachować odstęp jaki zaleca producent lodówki 

Jaki styl mebli kuchennych? 

Wybór tak naprawdę zależy od preferencji Klienta, ale jakże istotne aby styl kuchni pasował do reszty naszych pomieszczeń. Warto zastosować tą zasadę, aby dom czy mieszkanie tworzyło spójną całość. Do wyboru mamy styl nowoczesny, angielski, prowansalski, klasyczny itd. Najlepiej wcześniej poszukajmy inspiracji, aby sprawdzić co nam się dokładnie podoba. Ułatwi nam to dokonanie wyboru.

Jakże ważne są dodatki zastosowane w kuchni. Potrafią zmienić diametralnie nasz wystrój. Zajrzyj także na nasz wpis dotyczący tego jakie wybrać uchwyty do szafek kuchennych.

Jaki kolor mebli do kuchni? 

Zacznijmy od tego, że do kuchni nie warto wybierać kolorów krzykliwych, intensywnych barw. Takie kolory bardzo szybko się nudzą. Kuchnia ma służyć nam wiele wiele lat, kolory które są modne aktualnie – niekoniecznie będą modne za kilka lat. Kolor biały – nieśmiertelny klasyk, pasuje do wszystkiego, do każdego stylu mebli. Możemy go łączyć z wieloma innymi kolorami, z drewnem, marmurem, każdą fakturą. Wśród kolorów najchętniej wybieranych przez Klientów – oprócz białego – pastele, szarości, beże. 

 

Zobacz naszą OFERTĘ

Meble na wymiar, kuchnie drewniane, schody, drzwi wewnętrzne, boazeria angielska, zabudowy grzejników i wiele innych



KOMPLEKSOWE REALIZACJE

Wykonujemy KOMPLEKSOWE realizacje domów i mieszkań. Zachęcamy do obejrzenia




SZAFKI KUCHENNE – kilka cennych uwag


SZAFKI KUCHENNE – kilka cennych uwag

Z czego szafki kuchenne? Zanim zdecydujemy się na wybór mebli kuchennych należy określić z jakiego materiału mają być wykonane nasze szafki kuchenne na wymiar. Ile chcielibyśmy posiadać szafek, jaka głębokość i wysokość nam odpowiada (podpowiadamy, że zależy to w głównej mierze od wzrostu osób korzystających z kuchni). W zależności od wielkości pomieszczenia, preferowanej stylistyki oraz …

SZAFKI KUCHENNE – kilka cennych uwag Czytaj więcej »

KUCHENNE MEBLE DREWNIANE – co warto wiedzieć?


KUCHENNE MEBLE DREWNIANE – co warto wiedzieć?

Wybierając kuchenne meble drewniane mamy tak naprawdę wiele opcji do wyboru. Drewno jak wiemy jest bardzo uniwersalnym tworzywem, a przede wszystkim naturalnym. Ponadto – taki rodzaj kuchni posłuży nam na lata, a jeśli nawet nam się znudzi to zawsze możemy zmienić ją wizualnie stosując zabieg wymiany uchwytów bądź wybarwienia.  Drewniane meble wyglądają szlachetnie, elegancko i …

KUCHENNE MEBLE DREWNIANE – co warto wiedzieć? Czytaj więcej »

UCHWYTY DO SZAFEK KUCHENNYCH – jakie wybrać?


UCHWYTY DO SZAFEK KUCHENNYCH – jakie wybrać?

Jakie uchwyty do szafek kuchennych? Ich wybór to nie lada wyzwanie. Nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale również dekoracyjny charakter – uchwyty są niczym biżuteria dla mebli. Warto zastanowić się co najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni, dlatego postaramy się pomóc w wyborze. Najważniejsza zasada – wybierając uchwyty do szafek kuchennych, warto pamiętać o zachowaniu …

UCHWYTY DO SZAFEK KUCHENNYCH – jakie wybrać? Czytaj więcej »