Strona główna » Blog SENGO » SZAFKI KUCHENNE – kilka cennych uwag

SZAFKI KUCHENNE – kilka cennych uwag

Z czego szafki kuchenne?

Zanim zdecydujemy się na wybór mebli kuchennych należy określić z jakiego materiału mają być wykonane nasze szafki kuchenne na wymiar. Ile chcielibyśmy posiadać szafek, jaka głębokość i wysokość nam odpowiada (podpowiadamy, że zależy to w głównej mierze od wzrostu osób korzystających z kuchni). W zależności od wielkości pomieszczenia, preferowanej stylistyki oraz zastosowanych modułów można uzyskać wiele ciekawych układów. 

Zaprojektujmy naszą kuchnię tak, aby przede wszystkim była dla nas wygodna w korzystaniu. Tak naprawdę powinniśmy określić też jakim budżetem dysponujemy, jaka ma być trwałość mebli, w jakim stylu chcemy urządzić kuchnię oraz jakie kolory preferujemy. 

Materiał z jakiego wykonamy naszą kuchnię powinien być odporny na wilgoć, odbarwienia i uszkodzenia mechaniczne. Warto zainwestować w dobre materiały, aby cieszyć się meblami przez długie lata. Poniżej krótko wyjaśniamy co znaczą te tajemnicze skróty – mdf? sklejka? obłóg?. 

Pamiętaj, że nie każda kuchnia o której producent mówi, że jest drewniana tak naprawdę składa się tylko z drewna. Dlatego pokrótce wyjaśnimy z czego dokładnie tworzymy. Przy wyborze materiału należy kierować się naszymi indywidualnymi preferencjami, ale warto poznać też wady i zalety danego materiału. 

FRONTY:

 • DREWNO DĘBOWE (LITE)
 • DREWNO SOSNOWE (LITE)
 • MDF
 • MDF + RAMKA SOSNOWA
 • SKLEJKA + OBŁÓG
 • SKLEJKA + OBŁÓG + RAMKA DĘBOWA

 KORPUSY SZAFEK:

 • DREWNO DĘBOWE (LITE)
 • DREWNO SOSNOWE (LITE)
 • PŁYTA MEBLOWA
 • MDF
 • SKLEJKA + OBŁÓG

Co to jest lite drewno?

Lite drewno to drewno w całości naturalne, często z jednego kawałka. Ponadto są wykonane z drewna sezonowanego, o odpowiedniej wilgotności. Meble wykonane z litego drewna charakteryzują się przede wszystkim wytrzymałością. Możemy je w prosty sposób odnowić, zmienić wybarwienie a nawet w niektórych przypadkach kształt. Posłużą nam dziesiątki lat, mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Co to jest mdf?

Mdf jest płytą drewnopochodna, która składa się ze zmielonego na pył drewna i związków organicznych. Jest materiałem bardzo trwałym, z powodzenie wykorzystywany w branży meblarskiej. Płyta posiada różne grubości, a zatem możemy wykonać z niej fronty, korpusy a także blaty mebli. MDF możemy pomalować przeznaczoną do tego celu farbą, dzięki temu uzyskamy odpowiedni kolor i wykończenie matowe lub błyszczące naszych mebli.

Co to jest sklejka?

To materiał składający się ze sklejonych cienkich warstw drewna (obłogów) Wytwarza się z niej całe meble bądź ich elementy. Sklejki wytwarzane są z różnych gatunków drewna, najczęściej z sosny, brzozy, olchy oraz z buku lub z drzew egzotycznych. Z grubszej sklejki wykonuje się blaty, meble biurowe, wnętrza szaf lub mebli kuchennych. Cieńsza sklejki wykorzystywana jest szczególnie do wykończenia tylnej części szaf i mebli. Płyta stolarska z powodzeniem stosowana jest w produkcji wysokiej jakości frontów meblowych. Ich powierzchnia może być uszlachetniona przykładowo poprzez fornirowanie.

Co to jest obłóg?

Jest to cienki płat drewna – okleina, którą nakłada się najczęściej na sklejkę. Grubość to zazwyczaj ok 1,5-3mm, czasem możemy spotkać całe meble pokryte tylko obłogiem. My najczęściej stosujemy obłóg dębowy o grubości 3mm, produkowane z najwyższej jakości surowca sezonowanego i suszonego w suszarni, bezsęczne.

Co między szafki kuchenne?

To na co zdecydujemy się zależy w dużej mierze od panującej mody. Aktualnie w modzie jest lastryko i jak zawsze modne płytki kuchenne w różnych wzorach. Wybierzmy tak, by nie tylko chronić ścianę przed zabrudzeniem, ale aby była to ozdoba całego wnętrza. Możemy postawić też na panele szklane, kamień, cegłę, płytę, beton czy blachę. Bez względu na to co wybierzemy warto zwrócić uwagę na powierzchnię, aby była możliwie gładka – co ułatwi nam czyszczenie. 

Szafki kuchenne do sufitu?

Aktualnie panuje trend na nowoczesne meble kuchenne do sufitu (Rys.1). Z racji tego, że posiadamy coraz więcej przyborów kuchennych, sprzętów, to każda wolna półka się przyda. Ponadto zagospodarujemy w ten sposób niewykorzystaną przestrzeń w kuchni. Dodatkowe szafki posłużą do magazynowania przedmiotów, których używamy rzadziej. Ponadto wygląda to bardzo estetycznie i jest dodatkowo praktyczne. Zatem warto postawić na to rozwiązanie. Meble kuchenne do sufitu to także świetny pomysł w małych kuchniach, gdzie przestrzeń do przechowywania mamy ograniczoną.

kuchnia drewniana na wymiar
Kuchnia dębowa

Rys.1 Kuchnia drewniana do sufitu z maskownicą na wentylację, projekt i realizacja: SENGO

 

Szafki kuchenne a wentylacja

Jeśli otwór wentylacyjny znajduje się akurat w miejscu, w którym mamy przewidzianą szafkę, możemy zamontować estetycznie wyglądającą maskownice (Rys.1). Niewątpliwie musimy na to zwrócić uwagę w przypadku montażu szafek kuchennych do samego sufitu. 

Cyrkulacja powietrza jest bardzo istotna, a przede wszystkim dopływ świeżego powietrza. Szczególnie w kuchni, ponieważ to pomieszczenie w którym wytwarza się dużo pary przy gotowaniu, w związku z tym narażone jest na wahania temperatury oraz wilgotności.

Szafki kuchenne z szufladami

Szuflady to bardzo dobre rozwiązanie do kuchni, przede wszystkim wykonuje się je w dolnych szafkach zabudowy kuchennej. Aktualnie stawiamy zazwyczaj na szuflady szersze, w których oprócz sztućców możemy chować także akcesoria kuchenne, garnki, talerze, przyprawy, ściereczki itp. Modne są też szuflady – słupki – typu cargo. To mechanizm z koszami wysuwanymi na szynach. 

Cargo możemy zamontować zarówno pod blatem w szafkach stojących, jak i w szafkach od ziemi do górnej części mebli. Reasumując – kosze cargo to rozwiązania, które będzie idealne w celu zwiększenia ergonomii wąskich i niewymiarowych przestrzeni ponieważ to nie tylko moda, ale przede wszystkim większa wygoda korzystania z kuchni.

Szafki kuchenne z uchwytami? 

Wybór uchwytów jest naprawdę duży, zarówno jeśli chodzi o kształty, jak i kolory. Dlatego za ich pomocą można zmienić ostateczny wygląd naszych mebli. Uchwyty tworzą spójną całość, podkreślają charakter wnętrza. Warto skupić się na idealnym dobraniu do koloru, kształtu i faktury naszych mebli, aby ostateczny wygląd mebli nas zadowalał. W artykule: UCHWYTY DO SZAFEK KUCHENNYCH – jakie wybrać? wyczerpaliśmy temat możliwych do zastosowania opcji. Zapraszamy do lektury. 

Zobacz naszą OFERTĘ

Meble na wymiar, kuchnie drewniane, schody, drzwi wewnętrzne, boazeria angielska, zabudowy grzejników i wiele innych


KOMPLEKSOWE REALIZACJE

Wykonujemy KOMPLEKSOWE realizacje domów i mieszkań. Zachęcamy do obejrzenia

ROZWIĄZANIA W KUCHNI – praktyczne i funkcjonalne


ROZWIĄZANIA W KUCHNI – praktyczne i funkcjonalne

Przy tworzeniu projektu kuchni często nie planujemy od razu co dokładnie będziemy przechowywać w danej szafce – jakie rozwiązania w kuchni zastosować? Bez wątpienia dobrą praktyką jest określenie tego od razu przy projekcie kuchni. Wtedy wiemy gdzie będziemy umieszczać garnki, sztućce, pojemniki, przyprawy itp. Łatwiej nam to od razu rozplanować. Możemy wówczas skorzystać z gotowych …

ROZWIĄZANIA W KUCHNI – praktyczne i funkcjonalne Czytaj więcej »

BLAT KUCHENNY – jaki materiał?


BLAT KUCHENNY – jaki materiał?

Blat kuchenny – jaki materiał wybrać?  Blat to bardzo ważny element naszej zabudowy kuchennej. Powinien wyróżniać się estetyką i pasować do wystroju wnętrza. Ważne aby był odporny na uszkodzenia oraz plamy. Ze względu na fakt, że codziennie jest on narażony na rozlewanie płynów, wycieranie, krojenie warzyw czy mięsa, a także działanie wysokiej temperatury poprzez stawianie …

BLAT KUCHENNY – jaki materiał? Czytaj więcej »