Strona główna » Blog SENGO » UCHWYTY DO SZAFEK KUCHENNYCH – jakie wybrać?

UCHWYTY DO SZAFEK KUCHENNYCH – jakie wybrać?

Jakie uchwyty do szafek kuchennych?

Ich wybór to nie lada wyzwanie. Nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale również dekoracyjny charakter – uchwyty są niczym biżuteria dla mebli. Warto zastanowić się co najlepiej sprawdzi się w naszej kuchni, dlatego postaramy się pomóc w wyborze. Najważniejsza zasada – wybierając uchwyty do szafek kuchennych, warto pamiętać o zachowaniu proporcji, dobrać je odpowiednio do wielkości mebli. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Rodzaje uchwytów do szafek kuchennych

Obecnie mamy do wyboru szeroką gamę uchwytów do szafek kuchennych, w różnych kształtach, rozmiarach i stworzone z różnych tworzyw. Najlepiej dobierajmy je do stylu jaki dominuje w naszej kuchni czy naszym domu, aby całość ze sobą współgrała. My cenimy produkty wysokiej jakości, dlatego polecamy tylko sprawdzone uchwyty. To najbardziej eksploatowane elementy mebli, dlatego muszą cechować się wytrzymałością.

Do wyboru mamy:

 

Uchwyty frezowane (frez we frontach mebli)

Czyli fronty bez uchwytów, to zwyczajne wgłebienie wykonane w meblach, które służy do otwierania szafek i osuwania szuflad. Tak naprawdę jest to alternatywa między tip-on a zwykłymi uchytami. Niewątpliwie pasują do wnętrz minimalistycznych. Możemy wyróżnić tutaj frez wykonany we frontach, czyli w drewnie bądź płycie meblowej lub aluminiowe uchwyty w kształcie frezów nakładane na fronty (Rys. 1)

uchwyty frezowane

(Rys. 1) Uchwyty frezowane 

Relingi

Montujemy je dwupunktowo, najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej czy aluminium, najbardziej eleganckie to te szczotkowane. Uchwyty w kuchni możemy zamontować poziomo w szufladach (Rys. 2) lub pionowo np. w zabudowanych lodówkach. Pasują do kuchni w stylu klasycznym lub vintage.

uchwyty kuchenne - relingi

(Rys. 2) Relingi

Wpuszczane uchwyty meblowe

To rodzaj uchwytu, który składa się z dwóch elementów, jeden jest wklejany w głąb mebla, a drugi ozdobny – służy do otwierania. Odpowiednio wybieramy je ze względu na minimalistyczną estetykę, ponieważ nie odstają od frontów. Najczęściej wykonane z aluminium, posiadają kształt koła, prostokąta albo kwadratu.

Gałki

Meble ozdobione gałkami (Rys. 3) pasują idealnie do każdej kuchni. W ofercie znajdziemy takie w stylu retro, aktualnie najmodniejsze – szczotkowane z mosiądzu lub srebrne – będą pięknie wyglądać w kuchni w stylu skandynawskim, gałki ceramiczne współgrają ze stylem folk, a gałki kryształowe sprawdzą się w kuchni w stylu glamour. Ten rodzaj uchwytów posiada szeroką ofertę, zatem każdy będzie mógł wybrać ten najbardziej odpowiedni. 

uchwyty gałki

(Rys. 3) Uchwyty do szafek kuchennych – gałki

Uchwyty krawędziowe

To z kolei uchwyty, które jak sama nazwa wskazuje nakładane są na krawędź mebla, powstają najczęściej z aluminium anodowanego, odpornego na korozję i posiadającego większą trwałość. Nazywane są także uchwytami profilowymi. Otwieramy – wsuwając dłoń między fronty.

Tip – on (bez uchwytów)

Meble kuchenne bez uchwytów (Rys. 4) cieszą się teraz dużą popularnością, jest to najbardziej minimalistyczna opcja. Meble z mechanizmem tip–on tworzą jedną taflę, zatem będą spójne z  wnętrzem prostym, w którym będziemy unikać zagracania. Otwieranie i zamykanie polega na delikatnym naciśnięciu frontu meblowego. Jest to bardzo praktyczne gdy mamy zajęte ręce, ponieważ możemy je łatwo otworzyć lub zamknąć przykładowo łokciem lub kolanem. Najczęściej stosowane są systemy Tip-on firmy Blum.

projekt kuchni - wskazówki

(Rys. 4) Uchwyty Tip-on

 
Zapraszamy też do zapoznania się z ofertą MEBLI KUCHENNYCH, zobacz z jakich materiałów wykonujemy kuchnie.

KOMPLEKSOWE REALIZACJE

Wykonujemy KOMPLEKSOWE realizacje domów i mieszkań. Zachęcamy do obejrzenia
ROZWIĄZANIA W KUCHNI – praktyczne i funkcjonalne


ROZWIĄZANIA W KUCHNI – praktyczne i funkcjonalne

Przy tworzeniu projektu kuchni często nie planujemy od razu co dokładnie będziemy przechowywać w danej szafce – jakie rozwiązania w kuchni zastosować? Bez wątpienia dobrą praktyką jest określenie tego od razu przy projekcie kuchni. Wtedy wiemy gdzie będziemy umieszczać garnki, sztućce, pojemniki, przyprawy itp. Łatwiej nam to od razu rozplanować. Możemy wówczas skorzystać z gotowych …

ROZWIĄZANIA W KUCHNI – praktyczne i funkcjonalne Czytaj więcej »

BLAT KUCHENNY – jaki materiał?


BLAT KUCHENNY – jaki materiał?

Blat kuchenny – jaki materiał wybrać?  Blat to bardzo ważny element naszej zabudowy kuchennej. Powinien wyróżniać się estetyką i pasować do wystroju wnętrza. Ważne aby był odporny na uszkodzenia oraz plamy. Ze względu na fakt, że codziennie jest on narażony na rozlewanie płynów, wycieranie, krojenie warzyw czy mięsa, a także działanie wysokiej temperatury poprzez stawianie …

BLAT KUCHENNY – jaki materiał? Czytaj więcej »


PROJEKT KUCHNI – wskazówki

Jak dobrze zaprojektować kuchnię? Dobrze zaprojektowana kuchnia przede wszystkim musi spełniać nasze oczekiwania, powinna być wygodna w użytkowaniu, funkcjonalna oraz praktyczna. Dostosowana do naszego wzrostu – co często nie jest dla nas tak oczywiste, ponieważ kierujemy się wymiarami standardowych kuchni. Należy zadbać o to już na etapie projektu kuchni.   Projekt i wykonanie: SENGO   Od …

PROJEKT KUCHNI – wskazówki Czytaj więcej »


Zobacz naszą OFERTĘ

Meble na wymiar, kuchnie drewniane, schody, drzwi wewnętrzne, boazeria angielska, zabudowy grzejników i wiele innych